دستگاه جوجه کشی

درباره دستگاه های جوجه کشی …

از دستگاههای جوجه کشي براي تبديل تخم به جوجه استفاده مي شود. استفاده از دستگاه هاي جوجه کشي به نسبت هزينه اي که دارند و همچنين توليد تعداد زيادي جوجه هم سن بسيار به صرفه بوده و براي پرورش پرندگان در واحدهاي صنعتی و خانگی استفاده مي شود.

با توجه به اينکه شرکت هاي توليد کننده دستگاه هاي جوجه کشي در ايران متعدد هستند و در برخي موارد هم افراد غير متخصص اقدام به ساخت و فروش دستگاه هاي جوجه کشي مي کنند بسياري از علاقه مندان را در تهيه دستگاه ها و توليد محصولات با مشکل مواجه مي کنند. گاهي اين دستگاه های نا مناسب به قيمت ورشکست شدن تمام مي شود.

 مهم ترين نکاتي که در زمان خريد دستگاه هاي جوجه کشي :

۱-   ماشین جوجه کشی را از شرکت هاي معتبر تهيه :

 به دليل اينکه کار ساخت دستگاه هاي جوجه کشي فعاليتي ساده به نظر مي رسد افراد زيادي اقدام به توليد دستگاه هاي جوجه کشي مي کنند که متأسفانه به دليل نداشتن تخصص لازم و رعايت نکردن اصول فني در ساخت دستگاه ها علاوه بر کارآيي نداشتن مناسب دستگاه ها، خدمات پشتيباني مناسبي نداشته و معمولاً در طول جوجه کشي خسارت هاي زيادي را به توليد کننده وارد مي کنند. بنابراين در مورد توليد کنندگان دستگاه هاي جوجه کشي تحقيق کرده و دستگاه جوجه کشي مناسبي را خريداري کنيد. و فريب قيمت پايين دستگاه هاي جوجه کشي را نخوريد.

۲-   ماشین جوجه کشی متناسب با حجم فعاليت مورد نياز خود انتخاب کنيد.

 اگر قصد جوجه کشي براي پرورش در شرايط خانگي را داريد تهيه دستگاه هاي با ظرفيت بالا علاوه بر هزينه زیاد در طول استفاده نيز به صرفه نبوده و به شما خسارت مي زند.

۳-   داشتن برق اضطراري:

اگر از ماشین های جوجه کشی با ظرفيت بالا استفاده مي کنيد حتماً به فکر برق اضطراري باشيد. چرا که با توجه به ظرفيت دستگاه و حجم تخم داخل دستگاه در صورت قطع برق حتي براي مدتي کوتاه خسارت هاي سنگيني به شما وارد خواهد شد که شايد بيش از سرمايه لازم براي پيش بيني برق اضطراري باشد.

۴-   تأمين دماي يکنواخت در کل فضاي دستگاه:

دستگاه بايد از مواد عايق مناسب ساخته شده باشد و سيستم گرمايش دستگاه طوري طراحي شده باشد که دماي يکنواخت در کل فضاي دستگاه ايجاد کند.

۵-   تأمين رطوبت مناسب در کل فضای دستگاه:

رطوبت يکي از عوامل مهم در طول دوره جوجه کشي است. رطوبت کمتر از حد نياز باعث از دست رفتن آب تخم و تلف شدن جنين و يا توليد جوجه هايي ضعيف مي شود. رطوبت بيش از اندازه هم سبب تلف شدن جنين و رشد عوامل قارچي و ميکروبي در داخل دستگاه و يا بر روي تخم مي شود.

۶-   سيستم تهويه مناسب:

اکسيژن يکي از فاکتورهاي اساسي براي رشد جنين است. تأمين اکسيژن و دفع گازهاي سمي در دستگاه هاي جوجه کشي از طريق سيستم تهويه انجام مي شود. بنابراين تهويه بايد علاوه بر گردش هواي مناسب در دستگاه، مانع اتلاف گرما و رطوبت دستگاه نيز شود.

۷-   چرخش منظم تخمها:

چرخش تخمها در دستگاه هاي جوجه کشي بصورت اتوماتيک و هر يک يا دو ساعت يکبار انجام مي شود. بنابراين دستگاه بايد قادر باشد در زمان هاي مشخص و با کمترين ضربه به تخم، کار چرخش تخم را انجام دهد.

۸-   قابليت شستشو و ضدعفوني:

در طول جوجه کشي دستگاه در معرض آلودگي هاي زيادي قرار مي گيرد بنابراين شستشوي منظم دستگاه بسيار لازم و ضروري است. موادي که در ساخت دستگاه استفاده مي شوند بايد قابليت شستشو و ضدعفوني داشته باشند. در پايان هر دوره جوجه کشي بايد شستشو و ضدعفوني بصورت کامل انجام شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *