نوک چینی در طیور و پرندگان

همخواری و همديگر خواري در بين طيور در همه سنين وجود داشته و امري اجتناب ناپذير است. روش هايي براي جلوگيري از اين امر وجود دارد.معمولي ترين روش نوک چيني جوجه ها است. ولي بايد نوک چيني در سني انجام شود که زياني به جوجه ها نرسد. نوک چيني حتي تا قبل از شروع توليد نيز مي تواند انجام شود ولي بهترين نتيجه از نوک چيني در سنين پايين به دست مي آيد. مقصود از نوک چيني خوب انجام دو کار است:
۱- تا حد امکان با استرس کمي همراه باشد.
۲- نوک طيور طوري قطع گردد که مجددا رشد نکند.
نوک چيني بايد به دقت انجام شود. براي صحت اين کار تجربه کافي لازم است. محل صحيح و دقيق قطع و داغ نمودن نوک از اهميت ويژه اي برخوردار است. اغلب اوقات وقتي نوک چيني به دقت انجام نمي گيرد استرس بيش ازحد توليد شده و نوک جوجه زياد يا کم قطع مي گردد. در صورتي که نوک جوجه کم قطع گردد منقار مجددا رشد کرده و بالاخره به اندازه طبيعي يا نزديک به اندازه طبيعي خواهد رسيد.
محسنات و معايب نوک چيني

نوک چيني داراي محاسن و معايبي است، ولي مطمينا محاسن آن بيش از معايبش مي باشد. همديگر خواري در گله به صورت کشيدن پر و يا کندن پر يا نوک زدن به مخرج و يا حتي گاهي جنگيدن شروع شده و در نهايت منجر به فاجعه خواهد گرديد. اين موضوع به صورت عادت در مي آيد، زيرا طيور مبتلا به اين معضل عادت خود را به طيور ديگر القا نموده و خيلي زود همديگر خواري در گله شايع مي شود.

۱- نوک زدن به انگشت پا کاهش مي يابد.
۲- استرس کمتري به گله وارد مي نمايد.
۳- باعث جلوگيري از پر کني و همديگر خواري در سنين اوليه مي شود.
۴- راندمان غذايي به علت کاهش ريخت و پاش دان بهتر مي شود.
۵- چون تعداد کمتري از طيور گله حذف خواهند شد درصد زنده ماني بالاتر خواهد بود.
۶- يکنواختي گله بهتر مي شود.
معايب نوک چيني
۱- وزن جوجه ها براي مدت يک تا دو هفته پس از نوک چيني کاهش خواهد يافت
۲- پس از نوک چيني براي مدت طولاني رشد کاهش خواهد يافت
۳- نوک چيني ممکن است باعث تاخير در بلوغ جنسي شده، وزن بدن در هنگام بلوغ کاهش يافته و توليد تخم مرغ را نيز کاهش دهد، ولي نوک چيني هيچ تاثيري بر اندازه تخم مرغ نخواهد داشت.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *